Sery spożywane na świeżo lub gdy dojrzeją

Sery spożywane na świeżo lub gdy dojrzeją

Bondon (inaczej neufchatel Francja). Neufchatel wyrabia się na wielką skalę w departamencie Seine-Inferhire. Ma on kształt walca o średnicy 5,5 cm na 6 do 8 cm wysokości.

Odróżnia się tłusty neufchdtel zwany także a tout Men z mleka pełnego, czyli właściwy bondon od chudego neufchdtel. Bondon i jego odmianę pod nazwą malakoff spożywa się na świeżo albo też po dojrzeniu. W pierwszym przypadku masa serowa prawie nie różni się od tej, której używa się do wyrobu petit-suisse i jego odmian, ale musi być nieco suchsza, jeżeli sery mają dojrzewać. Do tego celu prowadzi krzepnienie w temperaturze 25 do 30°C w okresie 3 do 4 godzin. Dalsza obróbka skrzepu i masy serowej łącznie z formowaniem nie różni się od techniki stosowanej przy wyrobie petit-suisse. Sery soli się po sformowaniu raz tylko z wierzchu suchą

i miałką solą, po czym obsychają one na półkach przez 12 do 24 godzin. Z serowni dostają się następnie do suszarni, gdzie, ułożone każdy z osobna na ramach wyścielonych matami, (a dawniej słomą) przechodzą dojrzewanie. W suszarni pozostają one przez 15 do 20 dni, od czasu do czasu odwracane. Odwracając je, trzeba zwracać uwagę na to, aby dotykać się ich jak najmniej i nie niszczyć nalotu białej pleśni (Penicillium candidum i album). Z suszami przenosi się sery do piwnicy na krótszy lub dłuższy okres czasu, zwykle dopóki nie pojawią się na nich ślady czerwieni (rouge) co trwa 5 do 8 dni.

Chude neufchdtel pozostają dłużej w piwnicy z uwagi na to, ze ich dojrzewanie odbywa się powoli. Tłuste sprzedaje się także wprost z suszarni, gdy zakwitną białą pleśnią, tj. po upływie 15 do 20 dni licząc od wyrobu. Pielęgnowanie wymaga wielkiej staranności; sery ustawione pionowo odwraca się co kilka dni. Wilgotność w sklepie powinna wynosić 85 do 90%, temperatura 10 do 12°C.

Neufchdtel waży w stanie dojrzałym około 125 g. Podczas dojrzewania traci w przybliżeniu 20% wody. Pod względem składu chemicznego podobny jest do camembert, ale różni się od niego kruchością miąższu i odrębnością smaku. Sery z pleśnią niebieskozielonkawą (Penicillium candidum + penicillium album) są smaczniejsze od pokrytych tylko białą pleśnią (Penicillium candidum).

Malakoff (Malaków). Jest odmianą bondon. Różni się od niego tylko spłaszczonym kształtem. Bywa wyrabiany w kształcie krążka o średnicy 5 do 7 cm na 3 do 4 cm wysokości. Szczegóły wyrobu i pielęgnowania te same.

Trudno tu mówić o odrębności tego rodzaju serów, gdyż ulepione są jakby z jednego ciasta, wyjąwszy różnice wytwarzane przez przyrodę podczas dojrzewania. Stanowią one jakby przejście do następnego szeregu serów.

Dodaj komentarz