Jak zrobić kluski śląskie

Jak zrobić kluski śląskie

Kluski śląskie to typowe polskie danie, które bardzo często jest podawane zamiast ziemniaków do dań mięsnych. Są proste do zrobienia i dodatkowo nie kosztują zbyt wiele.
1,2 kilograma ziemniaków obieramy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Kiedy już trochę ostygną, przeciskamy je przez praskę od razu na stolnicę. Dodajemy do nich około 25 dag mąki ziemniaczanej i dodajemy jedno żółtko. Z tych składników zagniatamy ciasto i toczymy z niego wałki posypując co jakiś czas mąką by ciasto nie było za bardzo kleiste. Kiedy wałeczki będą już gotowe, odcinamy kawałki po około trzy centymetry i formujemy z nich kulki. W każdej kulce robimy małe zagłębienie palcem.
Następnie gotujemy dość dużą ilość wody i lekko solimy. Wrzucamy po kilka klusek na gotującą się wodę i gotujemy przez około 5 minut. Nie należy wrzucać zbyt dużo klusek na raz, ponieważ mogą się one sklejać podczas gotowania. Gotowe kluski wyciągamy łyżką cedzakową. Podajemy na ciepło polane sosem, bądź masłem z podsmażoną cebulką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *