Agrest (Grossularia)
Agrest należy do najpopularniejszych owoców jagodowych. Wielka Encyklopedia Powszechna podaje, że liczba krzewów agrestu wynosiła w Polsce w roku 1960 około 4 milionów. Agrest jest łatwy w uprawie, doskonale wytrzymuje polskie zimy i dlatego jest powszechnie uprawiany. W dzikim stanie rośnie w całej niemal Europie, lecz pierwsze uszlachetnione, wielkoowocowe odmiany uzyskano dopiero w XVI wieku.
Owoce agrestu zawierają sporo witaminy C, karoten oraz pewną ilość witaminy B1. W bogatym zestawie mineralnym zwraca uwagę znaczna zawartość cennego dla organizmu magnezu (większa w owocach dojrzałych) i potasu. Jednak obecność kwasu szczawianowego sprawia, iż od spożywania agrestu powinni się wstrzymać cierpiący na kamicę nerkową.
Z agrestu sporządza się bardzo smaczne i orzeźwiające kompoty oraz (z niezupełnie dojrzałych jagód) dżemy, konfitury i galaretki (zielony agrest zawiera sporo pektyny). Amatorzy domowych ciast wysoko cenią kruchy placek i kruche ciasteczka przekładane dżemem agrestowym (lub konfiturą). Również wino agrestowe ma wielu zwolenników i należy do najpopularniejszych, obok porzeczkowego, win domowych.