Młoda kapusta, zasmażana do obiadu

Młoda kapusta, zasmażana do obiadu.

Obiad jest najważniejszym posiłkiem podczas dnia, w związku czym powinien być on sycący, smaczny i urozmaicony, aby w naszym menu nie wiało nudą. W związku z czym od czasu do czasu zamiast klasycznej zupy warto w porze obiadowej przygotować zasmażaną kapustkę, która trochę przypomina wigilijną potrawę. Przede wszystkim, może być podawana razem z cebulką, a także z dodatkiem grzybów, grochu, kiełbasy i boczku, w zależności od tego, jakie posiadamy preferencje smakowe. Jednakże tak naprawdę najlepiej jest przygotować tradycyjną kapustkę, bez wielu dodatków, które w nadmiarze mogą zepsuć jej smak i aromat.

Z pewnością, potrawa najlepiej smakuje, kiedy jest przyrządzana w oparciu o młodą kapustkę, którą w okresie zimowym można zastąpić kiszoną. Przede wszystkim, młode warzywa są kruchutkie, szybko się gotują i cechują się świeżością, dlatego z powodzeniem mogą się nimi zajadać nawet małe dzieci, tym bardziej że biała kapusta jest zdrowa i choćby dlatego potrawy przyrządzane na jej bazie powinny gościć na naszych stołach jak najczęściej. Oprócz tego, zasmażana kapustka jest lekkostrawna, niskokaloryczna, nawet wtedy gdy dodajmy do niej odrobinę mięsa czy boczku. Nie zapominamy także o aromatycznych przyprawach, a także o odrobinie zieleniny, w szczególności kopru, dzięki którym danie będzie rewelacyjnie smakowało. Oczywiście, danie powinno być podawane zaraz po ugotowaniu, kiedy jest jeszcze gorące, chociaż można też je spożywać na drugi dzień, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kapustkę podgrzewać kilkakrotnie. Poza tym, można ją spożywać samodzielnie, z chlebem lub ziemniakami oraz rybą i w każdej postaci jest pyszna.

Jak przygotować zasmażaną kapustkę?

Składniki:

  • 1 główka kapusty,
  • 1 cebula,
  • pęczek koperku,
  • łyżeczka masła,
  • łyżeczka cukru,
  • 2 łyżki octu,
  • łyżka mąki,
  • sól,
  • pieprz.

Sposób wykonania:

W pierwszej kolejności dokładnie myjemy kapustę, szatkujemy ją, solimy i odstawiamy na 1 ½ godziny, aby zmiękła. Po upływie tego czasu dokładnie odciskamy ją z wody. W międzyczasie do garnka wlewamy ½ l wody, wrzucamy do niego poszatkowaną cebulę i gotujemy. Do wrzątku wrzucamy odciśniętą kapustę i gotujemy przez 5-10 minut, ale cały czas uważamy, by jej nie rozgotować. W tym czasie siekamy drobno koperek i dodajemy go to kapusty. Następnie z mąki i masła wykonujemy zasmażkę, a kiedy się zarumieni, dodajemy ją do kapusty. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Kolejno dodajemy odrobinę cukru, solimy i pieprzymy do smaku. Wlewamy odrobinę octu i w razie potrzeby wsypujemy trochę vegety, kiedy kapusta jest mało słona. W dalszym etapie jeszcze raz dokładnie mieszamy wszystkie składniki i gotujemy potrawę jeszcze przez kilka minut, aż nabierze ona właściwego smaku.