Gotowanie pierogów na parze – odgrzewanie

Gotowanie pierogów na parze – odgrzewanie pierogów.

Czy pierogi można gotować na parze?
Ostatnio często jestem pytany: czy można gotować pierogi na parze?
Pierogi to niesamowite danie, obecne w takiej czy innej formie w każdej kuchni narodowej. Wszyscy je kochamy. Czasami nawet się nam znudzą. Ale zwykle gotujemy w staroświecki sposób – we wrzącej wodzie. Nic w tym dziwnego, bo na każdym opakowaniu gotowych pierogów napisano: Gotuj pierogi we wrzącej wodzie lub usmaż na patelni.

Prawdopodobnie w każdej europejskiej i azjatyckiej kuchni narodowej istnieje danie podobne do pierogów. Są przygotowywani wszędzie na swój sposób, na różne sposoby, jednak opinie ekspertów są jednomyślne: najlepiej zrobić to na parze. Produkty gotowane za pomocą obróbki  parą zachowują większość składników odżywczych i nie tracą atrakcyjnego wyglądu, dlatego nasze gospodynie coraz częściej przygotowują posiłki w parowarze. Gotowanie pierogów w parowarze to bułka z masłem. Jest to nie tylko najbardziej poprawny i smaczny sposób ich przyrządzania, ale ma też szereg zalet: produkty nie wygotowują się, nie sklejają, a sok i przyprawy z mielonego mięsa nie spływają do wody. Kiedy gotujemy pierogi w parowarze, nie myślimy o czasie tego procesu, nie upewniamy się, że są dobrze ugotowane itp. Urządzenie robi wszystko samo.

Musisz tylko zdecydować, czy ugotować własnoręcznie robione pierogi, czy użyć do tego mrożonych pierogów ze sklepu. W parowarze te dwa rodzaje pierogów dają dwa różne rezultaty. Nasze są delikatniejsze i jeszcze smaczniejsze. Ale zamrożone ze sklepów to szybsza opcja przygotowania.

W każdym razie każde danie ma swoje własne niuanse przygotowania, a pierogi w parowarze nie są wyjątkiem. Możesz wybrać dla nich dowolny przepis, według własnego gustu. Wiele zależy od przypraw, użytego mięsa, wielkości pierogów.

Dlatego, jak gotować pierogi w podwójnym kotle, zależy od Ciebie, ale kilka zaleceń od doświadczonych kucharzy nie zaszkodzi:

– jeśli sam gotujesz pierogi, to dokładnie zagniataj ciasto, nie powinno przyklejać się do dłoni i stołu;

– do mięsa mielonego można użyć dowolnego mięsa, a także mieszać w różnych proporcjach. Ale jeśli mięso jest suche, dodaj trochę smalcu do mięsa mielonego;

– gotowe produkty umieszcza się w parowarze w jednej warstwie w odstępach, tak aby para swobodnie krążyła między nimi;

– w zależności od wielkości pierogów proces ten zajmie 15 – 20 minut;

– jeśli gotujesz kupione w sklepie lub własne mrożone pierogi, wydłuż czas do 25 – 30 minut;

– dla smaku i aromatu dodaj do wody zioła i przyprawy;

– w górnej misce parowaru żywność gotuje się odpowiednio wolniej, w dolnej misce – szybciej;

– po ugotowaniu pierogi są natychmiast układane na talerzach;

– posolić, pieprzyć, dodawać do talerza różne sosy, gdy pierogi są gorące;

– jeśli rozłożone na talerzach pierogi zostaną podane gościom później, przykryj je pokrywkami, przez jakiś czas zachowają swoje apetyczne walory i nie ostygną szybko.

Możesz gotować pierogi w parowarze!

Nie tylko jest to możliwe, ale myślę, że to najbardziej poprawny i smaczny sposób. Pierogi nie są miękkie. Nie sklejaj się. Soki z mielonego mięsa i przyprawy nie wylewają się. Jednak, jak zawsze, istnieje kilka niuansów.

  • Aby się nie sklejały, pierogi należy ułożyć w jednej warstwie, niezbyt ciasno.
  • Jeśli twój parowar ma dwie miski, pamiętaj, że górna gotuje wolniej.
  • Po ugotowaniu lepiej od razu położyć pierogi na talerzu, aby nie wyschły.
  • Sól i pieprz powinny być dodane już na talerzu, gdy są gorące.
  • Jeśli planujesz później zacząć jeść, przykryj talerz pokrywką.

Nasmaruj powierzchnię parowaru olejem roślinnym i ułóż pierogi w jednej warstwie. Gotuj przez 10-15 minut. Lub w czasie określonym w instrukcji obsługi parowaru.

 

Czy wiesz, że pierogi uzbeckie – manti – gotowane są na parze zgodnie z tradycyjną recepturą. Do tego są nawet specjalne garnki.

 

Jeśli nie masz parowaru, możesz go „zrobić” samodzielnie. Napełnij rondel wodą. Przykryj garnek 2 warstwami gazy i zawiąż sznurkiem, mocno dociskając gazę. Oto prosty parowar.

Gotowanie pierogów na parze w multicookerze – garnku do ryżu.

Posmarowałem parujący kosz lekko roztopionym masłem, żeby ciasto nie przywierało do powierzchni. Pierogi układam w jednej warstwie.  Następnie ugotowałem wodę, wlałem szklankę wrzącej wody do miski multicooker.  Odstawiłem koszyk, zamknąłem pokrywę i włączyłem tryb gotowania na parze. W mojej kuchence nazywa się to „normalnym”. Liczyłem około 15 minut. Prawdopodobnie w niektórych modelach multicookera automatyczne wyłączanie jest zapewnione, gdy tylko danie jest ugotowane. Ale mój się nie wyłączył, więc sam określiłem stopień gotowości pierogów: spojrzałem na nie trzy razy i poczułem widelcem. Cały proces trwał zaledwie 15 minut. Jaka jest zaleta gotowania na parze pierogów dla tak zatwardziałych leniwych ludzi jak ja? Fakt, że nie trzeba ponownie, jak mówią, wstać i coś zamieszać. Po prostu nie jest to wcale konieczne. Pierogi gotuje się bez wody i nie można się obawiać, że się zakleją lub wykipią. Jednocześnie powierzchnia kosza nie nagrzewa się jak patelnia, a spalenie pierogów jest również całkowicie wykluczone.  Gdy pierogi są gotowe, kładę je na talerzu i dodaję masło które roztapia się na gorących pierogach.  Teraz możesz zjeść obiad w najlepszych tradycjach, oglądając dobry film. Muszę powiedzieć, że udało mi się przygotować pewną pośrednią wersję tego niezbyt zdrowego dla sylwetki, ale tak kuszącego dania: nie smażonego, ale też nie gotowanego w wodzie. Zwykłe pierogi gotowane na parze.

Możemy też ugotować pierogi na parze na zwykłym sitku. Do garnka dajemy wodę, na górze garnka dajemy duże sitko metalowe i na nim układamy pierogi do gotowania. Gotujemy około 15 minut na parze – od czasu wrzenia wody.  Zdrowe i pyszne pierogi.

Są też specjalne bambusowe sita drewniane do gotowania na parze. Taki parowar bambusowy układamy na garnku, układamy na nim pierogi i gotujemy na parze. Możemy podłożyć papier pergaminowy lub gazę, żeby pierogi się przykleiły do parowaru.

 

Gotowanie pierogów na parze na metalowej wkładce wkładanej do garnka.

Możemy kupić metalową wkładkę do gotowania na parze. Cena ok 20 zł. Wkładkę wkładamy do garnka nalewamy trochę wody, (ok 1-2 szklanki wody) układamy pierogi i od czasu wrzenia wody – gotujemy pierogi pod przykryciem ok 15 minut.

 

Gotowanie pierogów na parze w thermomix – varoma.

Jeśli ktoś posiada thermomix to może ugotować pierogi na parze na przystawce varoma. Nasmaruj masłem varome , ułóż pierogi. Napełnij miskę miksującą wodą, ustaw varome na miejscu i gotuj na parze przez ok 20 minut.

 

 

1 komentarz do “Gotowanie pierogów na parze – odgrzewanie”

Możliwość komentowania została wyłączona.