Jak zrobić kopytka

Jak zrobić kopytka

Kopytka to rodzaj klusek, które podaje się jako dodatek do dań mięsnych, bądź jako osobne danie z dodatkiem podsmażonego boczku i surówki. Nie jest to skomplikowane danie, ale ma wielu fanów wśród smakoszy kuchni.
1,25 kilograma ziemniaków obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Kiedy już będą miękkie, przeciskamy przez praskę do ziemniaków. Ziemniaki przekładamy na stolnicę i dodajemy do nich 2 szklanki mąki pszennej, szklankę mąki ziemniaczanej oraz dwa jajka. Z tych składników wyrabiamy ciasto tak, by było miękkie i dobrze się formowało. Dzielimy je na części i na stolnicy formujemy wałki o grubości około 2 cm. Wałki lekko spłaszczamy dłonią i kroimy na skos w kawałki po 3-4 centymetry.
Tak przygotowane kluski  wrzucamy do dużej ilości wrzącej wody i gotujemy przez około 2 minuty, do momentu aż kluski wypłyną na wierzch.
Należy pamiętać o tym, by kluski wrzucać małymi partiami tak, by uniemożliwić im sklejanie się. Ważne jest by wybrać do przygotowania klusek odpowiedni rodzaj ziemniaka. Idealny do tej potrawy ziemniak nie powinien zawierać w sobie zbyt dużo wody, takimi ziemniakami są odmiany Irga oraz Irys.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *