Robimy pierogi

Robimy pierogi

SKŁADNIKI:

szklanka mąki pszennej (wrocławska lub poznańska, typ 500) • jajko • 3/4 szklanki wody lub wody z mlekiem • 3-4 łyżki kwaśnej gęstej śmietany lub 2 łyżki masła

Z 1 kg mąki zrobimy mniej więcej 130 pierogów. Ciasta na pierogi nie trzeba solić, wystarczy, że ugotujemy je w osolonej wodzie.

Jak zrobić pierogi:

1. Mąkę przesiewamy na stolnicę, usypujemy kopczyk, w środku robimy zagłębienie i wlewamy wybite wcześniej jajka, dodajemy śmietanę lub miękkie masło. Składniki mieszamy i stopniowo dodajemy ciepłą wodę lub wodę z mlekiem w proporcji 1:1. Dokładnie wyrabiamy ciasto, aż będzie miękkie i aksamitne.

2. Przykrywamy odwróconą miską i czekamy 10-15 min, aby się „ułożyło”. Dzielimy na mniejsze porcje i wałkujemy dość cienko (ok. 2 mm), lekko podsypując mąką. Ciasto czekające na wałkowanie chronimy przed wysychaniem, przykrywając je ściereczką lub umieszczając pod odwróconą miską.

3. Wycinamy okrągłą foremką lub szklanką kółka, ewentualnie kroimy nożem na kwadraty (nie ma ścinków ciasta jak przy kółkach, ale trudniej się je lepi).

4. Wycięte kółka czy kwadraty układamy na otwartej dłoni i na środek każdego z nich nakładamy nadzienie (lekko dociskamy łyżką, aby pierogi były dobrze wypełnione).

5. Lepimy pierogi, uważając, aby pomiędzy brzegi ciasta nie wchodziło nadzienie. Staramy się wyciskać zbędne powietrze, ponieważ podczas gotowania zwiększy się jego objętość i pierogi będą pękały, a nadzienie wypłynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *