Ciasto pierogowe

Ciasto pierogowe ma luźniejszą konsystencję niż makaronowe. Dodaje się do niego mniej jajek – 1-2 na 1 kg mąki (ale można też takie ciasto zrobić bez jajek). Pierogi po ugotowaniu nie będą twarde, jeśli przygotujemy ciasto bardziej ciągliwe, rzadsze niż na makaron czy kluski. W tym celu powinno się do niego dodać 3-4 łyżki kwaśnej gęstej śmietany lub 2 łyżki masła (będzie się je też lżej wałkowało).

Są dwa sposoby przygotowania ciasta na pierogi:
– zaprawiamy część mąki wrzątkiem i dopiero później dodajemy pozostałe składniki oraz resztę mąki,

– do mąki dodajemy śmietanę lub masło i ciepłe mleko lub mleko z wodą i nadajemy ciastu właściwą konsystencję – zaparzanie zaczynu nie jest już konieczne.

W zależności od upodobań i okazji do pierogów przygotowujemy farsze:

– pikantne (np. z mięsa, kapusty słodkiej, kapusty kiszonej, grzybów, ziemniaków, sera, kaszy, dodatkiem mogą być gotowane warzywa)

– słodkie (np. z jagód, wiśni, sera, marmolady).

W przypadku pikantnych farszy produkty gotujemy, przepuszczamy przez maszynkę i przyprawiamy. Przygotowując farsze słodkie, owoce myjemy, odsączamy, usuwamy pestki (wiśnie i czereśnie), przebieramy (jagody). Pamiętajmy o dokładnym ich wysuszeniu, ponieważ sok lub woda mogą powodować rozpadanie się pierogów w miejscach sklejenia. Jeśli owoce są bardzo kwaśne, możemy je delikatnie, tuż przed lepieniem pierogów, przesypać cukrem, uważając, aby nie puściły zbyt dużo soku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *