Szare kluski

Szare kluski stanowią potrawę regionalną kuchni wielkopolskiej i kujawskiej. Ciasto przyrządzamy z tartych surowych ziemniaków, które odsączamy za pomocą gazy lub lnianej ściereczki. Po usunięciu nadmiaru wody dodajemy mąkę pszenną – tyle, by uzyskać dość gęstą konsystencję. Tak przygotowane ciasto wrzucamy do garnka z gotującą się osoloną wodą, zsuwając łyżką małe porcje bezpośrednio z naczynia.

Możemy też kilka łyżek ciasta na kluski wyłożyć na deskę kuchenną, uformować płaski walec i zsuwać do garnka małymi porcjami. Pa wypłynięciu kluski odcedzamy i przelewamy gorącą wodą, aby się nie kleiły. Najczęściej podajemy je z ugotowaną kiszoną kapustą, twarogiem, niekiedy z gotowaną marchwią oraz polewamy roztopionym tłuszczem z podsmażoną cebulą lub skwarkami. Czasami do ciasta dodaje się trochę gotowanych ziemniaków oraz surowe jajko, ale ciasto bez tych dodatków jest delikatniejsze.

Ziemniaki pod wpływem światła bardzo szybko ciemnieją, dlatego ścieramy je tuż przed smażeniem. Trzymamy je pod przykryciem nawet w trakcie smażenia.

Jeśli ścieramy ziemniaki na tradycyjnej tarce (niektórzy twierdzą, że tak jest najlepiej), to miskę z tarką wstawiamy do zlewozmywaka – będzie wygodniej.

Jeśli robimy placki z młodych ziemniaków, koniecznie odlejmy z nich nadmiar wody. Do masy ziemniaczanej mąkę pszenną dodajemy z umiarem, aby gotowa potrawa nie była zbyt twarda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *