Kapuśniaczki z kminkiem i pieczarkami

Kapuśniaczki z kminkiem i pieczarkami.

Jednym z najlepszych przysmaków, które można przyrządzić także na bazie kapusty, są kapuśniaczki. Przede wszystkim, swym wyglądem przypominają paszteciki, czyli niewielkie faszerowane prostokąciki lub kwadraty, które przeważnie serwowane są razem z barszczem czerwonym. Poza tym, cechują się rumianym kolorem i na wierzchu przeważnie posypane są kminkiem, rzadziej solą. W pierwszej kolejności należy powiedzieć o tym, że prawidłowo wykonane kapuśniaczki są chrupiące, w związku z czym dużo zależy tu od ciasta, z którego są stworzone. Otóż, powinno być ono odpowiednio wyrobione i wyrośnięte, gdyż tylko wtedy będzie smakowało wybornie.

Nie zapominamy także o nadzieniu kapuśniaczków, którego podstawą jest, jak sama nazwa potrawy wskazuje, kapusta, najczęściej świeża gotowana lub kiszona, którą trzeba odpowiednio doprawić za pomocą soli i pieprzu. Poza tym, do kapusty można dodać jeszcze uduszona cebulę i grzyby, dzięki którym danie będzie jeszcze lepiej smakowało i ładnie pachniało. Oprócz tego, kapuśniaczki można spożywać nawet przez kilka dni po upieczeniu, jednak ważne jest to, by przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Oczywiście, ich wykonanie jest dosyć czasochłonne, ale z drugiej strony warto poświęcić nawet cały dzień na ich stworzenie, ponieważ są pyszne, chrupiące i stanowią rokosz dla podniebienia. Ponadto, można je serwować i na co dzień, i od święta. Bywa iż, goszczą na stołach podczas uroczystości rodzinnych, jak wesele czy w trakcie kolacji wigilijnej zamiast pierogów z kapustą.

Przepis na kapuśniaczki z kminkiem i pieczarkami

Składniki na ciasto:

50 dag mąki pszennej,
15 dag margaryny,
5-6 dag drożdży,
2 jajka,
2 żółtka,
1/2 szklanki kwaśnej śmietany,
2 łyżki mleka,
cukier i sól do smaku.

Składniki na nadzienie:

30 dag pieczarek,
2 średnie cebule,
1 kg kapusty kiszonej,
sól,
pieprz,
tłuszcz,
kminek do posypania.

Sposób przyrządzenia:

Najpierw w naczyniu należy rozrobić drożdże, z cukrem i odrobiną mąki i mleka. Kolejno margarynę posiekać z pozostałą mąką. Dodajemy sól, jajka, żółtka, śmietanę i wyrośnięte drożdże. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. W międzyczasie gotujemy kapustę na miękko, odcedzamy ją i pozostawiamy do ostygnięcia. W dalszym etapie kroimy cebulę, szklimy ją na tłuszczu, dodajemy pieczarki, pieprzymy, solimy i przez chwilę jeszcze podsmażamy. Gdy ciasto wyrośnie, należy je rozwałkować. Następnie wzdłuż brzegu ciasta kładziemy farsz i zwijemy je w rulon, który tniemy na mniejsze kawałki za pomocą radełka. W miejscu przecięcia dokładnie sklejamy kapuśniaczki, aby nie wypłynęło z nich nadzienie. Kolejno układamy kapuśniaczki na blaszce i ostawiamy je na 15 minut, aby jeszcze podrosły. Przed włożeniem ich do piekarnika, kapuśniaczki smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy kminkiem. Pieczemy w temperaturze 180-200 stopni aż się zarumienią.