Pyszne zupy – kapuśniak i bigos.
Każdy się chyba zgodzi z tym, że w polskiej kuchni ważne miejsce zajmują zupy, które są smaczne, pożywne i trudno sobie wyobrazić bez nich obiad. Oczywiście, ich asortyment jest przeogromny, jednakże do jednych z najchętniej gotowanych należą kapuśniak i bigos, które są przyrządzane na bazie białej kapusty. Otóż, mogą być one przyrządzane na wiele sposobów, a ich podstawą jest nie tylko kapusta, ale i dobrej jakości mięso oraz kiełbasa. Owszem, są one dosyć kaloryczne i nierzadko tłuste, ale z drugiej strony pożywne i zachwycają się nimi również goście z zagranicy. Można nawet rzec, że te zupy są znakiem rozpoznawczym polskiej kuchni, dlatego powinny się znaleźć obowiązkowo w naszym menu.
Jak zrobić kapuśniak?
Składniki:
- 50 dag karczku lub kości,
- kawałek wędzonej kiełbasy,
- 30-50 dag kiszonej kapusty,
- marchew,
- pietruszka,
- kawałek selera,
- 3-5 ziemniaków,
- pół cebuli,
- 2 łyżeczki masła,
- łyżka mąki,
- ewentualnie kostka rosołowa,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- ziarenka pieprzu,
- kminek,
- sól,
- pieprz mielony,
- majeranek,
- maggi.
Sposób przyrządzenia:
Na początku płuczemy kapustę, nawet kilkakrotnie jeżeli jest zbyt kwaśna. Kroimy ją i wkładamy do dużego garnka, zalewamy wodą. Wrzucamy liść laurowy, po 3 ziarenka ziela angielskiego i pieprzu oraz odrobinę kminku. Następnie gotujemy kapustę aż stanie się miękka. W międzyczasie w drugim garnku gotujemy wywar z mięsa bez kości, które zalewamy wodą. Dodajemy 2 ziarenka zioła angielskiego, liść laurowy i odrobinę soli. Gdy mięso będzie nieco miększe, dorzucamy startą marchewkę, pietruszkę i seler. Kolejno na jakieś 10 minut przed zakończeniem gotowania dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. W dalszym etapie kapustę wraz z wywarem wlewamy do rosołu mięsnego, dodajemy uduszoną cebulkę oraz kiełbasę. Na maśle podsmażamy mąkę aż zbrązowieje i dodajemy do kapuśniaku. Na końcu doprawiamy zupę za pomocą soli, pieprzu, majeranki, maggi i kostką rosołową.
Przepis na bigos
Składniki:
- 2 kg kapusty,
- 0,5 kg boczku świeżego,
- 0,5 kg karkówki lub łopatki,
- 0,5 kg kiełbasy,
- 20 dkg kiełbasy jałowcowej,
- 30 dkg pieczarek lub grzybów suszonych,
- 4 sztuki śliwek suszonych(bez pestek),
- ziele angielskie,
- liście laurowe,
- pieprz,
- sól,
- 2 cebule,
- 1 słoiczek koncentratu pomidorowego.
Sposób przyrządzenia:
N początku kapustę zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Kolejno mięso podsmażamy na oleju, kroimy w kostkę i dodajemy do kapusty, natomiast kiełbasę wraz z cebulą dusimy na tłuszczu, po czym wrzucamy do kapusty. Dodajemy posiekane pieczarki lub ususzone grzyby, wcześniej zamoczone w wodzie i obgotowane oraz śliwki. Gotujemy bigos na wolnym ogniu, a pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy. Warto powiedzieć o tym, że im dużej jest bigos gotowany, tym smakuje lepiej. Niektórzy nawet gotują go przez 2-3 dni lub dłużej.