Klasyczne gołąbki na Boże Narodzenie.
Nie ulega wątpliwości to, że jedną z najsmaczniejszych potraw wykonywanych z białej kapusty, są gołąbki. Oczywiście, o ich niepowtarzalnym smaku decyduje przede wszystkim nadzienie, którego podstawą najczęściej jest ryż oraz mięso mielone. Bywa też, że niektóre osoby zastępują ryż kaszą i w tym wydaniu także smakują wybornie. Poza tym, gołąbki można faszerować także grzybami, ziemniakami, rybami, w zależności od tego, co kto lubi.
Z pewnością, ważną rolę odgrywa także sos, którym polane są pysze gołąbki. Otóż, do najpopularniejszych należy sos pieczarkowy lub pomidorowy, który bez większego problemu możemy przygotować samodzielnie w domu. Oprócz tego, podczas przygotowania gołąbków musimy uważać, żeby za bardzo nie rozgotować kapusty, gdyż wtedy liście będą się rwać i będziemy mieli problem z ich zwijaniem. Ponadto, kluczowe znacznie mają również przyprawy, dzięki którym danie nie tylko wspaniale pachnie, ale i znakomicie smakuje. Warto też podkreślić, że gołąbki mogę pełnić funkcję dania obiadowego i być razem podane z ziemniakami, choć także często pełnia rolę przystawki lub jednego z dań gorących serwowanych na przyjęciach lub uroczystościach rodzinnych. Należy wspomnieć o tym, iż są niesamowicie pożywne, lekkostrawne i nie zapychające, w związku z czym chętnie się nimi zajadają i dorośli, i dzieci.
Przepis na gołąbki
Składniki:
główka młodej kapusty,
mięso mielone około 0,5 kg,
torebka ryżu,
jajko,
duża cebula,
koncentrat pomidorowy,
sól i pieprz do smaku.
Sposób przyrządzenia:
Po pierwsze, zdejmujemy 2-3 listki z kapusty, myjemy ją dokładnie, wrzucamy ją do garnka, zalewamy wodą, a następnie dajemy łyżkę soli i gotujemy. W międzyczasie przygotowujemy mięso. W tym celu do dużego naczynia dajemy mielone, wbijamy jajko, dodajemy stratą cebulę, ugotowany ryż, solimy, pieprzymy i wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy. Kiedy woda zaczyna wrzeć, czekamy 5-10 minut i następnie wyjmujemy kapustę z garnka. W dalszym etapie ściągamy z niej liście. Kolejno faszerujemy liście kapusty i przechodzimy do ich zawinięcia lub zszycia za pomocą nici. Otóż, bardzo ważna jest ta czynność, gdyż gołąbki, które są źle zwinięte, podczas gotowania się rozwiną i wypłynie z nich farsz.
Potem na dnie naczynia żaroodpornego lub garnka dajemy 2-3 liście, dzięki którym danie się nie przypali. Układamy ciasno koło siebie gołąbki, zalewamy je wodą, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie, które nadadzą potrawie niezwykłego smaku. Następnie do naczynia dodajemy koncentrat pomidorowy i doprawiamy solą i pieprzem.