Karp (Cyprinus carpio)
Karp jest chyba najpopularniejszą rybą słodkowodną. Mięso ma białe, soczyste, delikatne i o dyskretnym aromacie. Najsmaczniejsze są karpie o wadze do 2 kg. Smakosze przetrzymują karpie przed zabiciem przez kilka dni w czystej, często zmienianej wodzie, co skutecznie pozbawia ryby zapachu mułu stawowego, w którym z upodobaniem się wylegują. Karp figuruje na liście ryb tłustych, ponieważ jednak nie jadamy go często, nie jest to skaza zbyt drastyczna.
W kuchni polskiej karp jest rybą nr 1. Polskie tradycje hodowli karpia sięgają wieku XIII, w Polsce też wyhodowano jedną z najszlachetniejszych odmian karpia: karpia królewskiego. Szczyt karpiowy przypada u nas na okres Bożego Narodzenia, jako że Wigilia bez karpia dla większości Polaków byłaby nie do pomyślenia. Z rdzennie polskich przepisów na przyrządzenie karpia można by ułożyć wcale spory tomik Staropolski karp w słodko-kwaskowatym sosie piwno-piernikowo-migdałowym cieszy się, podobnie jak polska wersja karpia po żydowsku, uznaniem w wykwintnej kuchni międzynarodowej.
Karpie są rybami o usposobieniu flegmatycznym, niezbyt ruchliwymi, raczej skłonnymi do lenistwa, co nie zawsze korzystnie wpływa na ich zdrowie. Dlatego hodowcy wpuszczają niekiedy do stawu zamieszkanego przez karpie kilka szczupaków, które potrafią skutecznie rozruszać zgnuśniałych głównych lokatorów.
Istnieje zabawny przesąd, że złocista łuska karpia królewskiego podanego na wieczerzę sylwestrową, ukryta w portfelu, przyciąga pieniądze. Niestety, jest to tylko przesąd.